Úlohou školy je poskytovať žiakovi nielen vedomosti, ale posilňovať aj jeho hodnotový svet. Je dôležité, aby žiaci poznali svoje miesto vo svete, hodnotu života, vzdelania, kultúry i seba samého.

História našej školy siaha do roku 1875. V obecnej kronike môžeme nájsť prvé záznamy o začiatkoch výučby, kde sa spomína grécko - katolícka škola s počtom žiakov 42. Prvá budova školy v našej obci bola postavená v rokoch 1900 - 1901.

Základná deväťročná škola vznikla 1. januára 1961. Jej prvým riaditeľom bol pán Pankrác Bederka, na škole sa vyučovalo v triedach s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským. V 70-tych rokoch 20. storočia nastal pokles záujmu rodičov o triedy s vyučovacím jazykom maďarským, preto odvtedy naša škola funguje ako základná škola s vyučovacím jazykom slovenským. Keďže sa neustále zvyšoval počet žiakov, bolo nutné riešiť nedostatok priestoru, a to prístavbou novej budovy v roku 1990. Tu boli umiestnené ročníky I. stupňa, školská družina a na prízemí nová školská jedáleň, školská dielňa a cvičná kuchynka. V roku 2003 do tejto budovy bola presťahovaná aj MŠ a naďalej fungujú dve oddelenia školského klubu detí. V pôvodnej budove školy sú triedy II. stupňa, učebňa informatiky, učebňa biológie a chémie a učebňa hudobnej výchovy.

V roku 2007 sa začalo vykurovanie školy tepelnými čerpadlami z geotermálneho vrtu obce. Školský rok 2008/2009 bol pre našich žiakov - športových nadšencov významným práve preto, že sa v areáli školy vytvorilo multifunkčné ihrisko. Stalo sa veľkým prínosom pri rozvíjaní pohybových aktivít našich žiakov. Sme naňho právom hrdí, pretože všetci vieme, že šport je zárukou zdravého vývinu mladej generácie. Čiastočne nahrádza aj telocvičňu, ktorú naša škola zatiaľ nemá.

Aj školský rok 2009/2010 bol pre našu školu veľkým prínosom, čo sa týka ochrany a tvorby životného prostredia. Uskutočnila sa veľká vonkajšia rekonštrukcia školských budov. Výmena okien, striech a obnovenie vonkajšej fasády priniesla nielen vonkajšiu premenu našej školy, ale aj úsporu energie potrebnej na prevádzku školy. Nasledujúce školské roky bolo úplne obnovené aj oplotenie areálu školy.

Celkový areál našej školy je veľmi pekne upravený. Svoje miesto si tu nájdu menšie aj väčšie deti. Pri vstupe do školy bolo v roku 2020 v spolupráci so zriaďovateľom vytvorené detské ihrisko s rôznymi prvkami, na zadnom dvore je priestor na oddych, hry a vyučovanie v exteriéri pre väčšie deti a dve ihriská - asfaltové a multifunkčné.

Modernizuje a obnovuje sa aj interiér školy. V posledných rokoch sa učebne doplnili digitálnou technikou, interaktívnymi tabuľami, vymenili sa klasické tabule aj nábytok. Postupne sa obnovuje aj podlaha a osvetlenie na chodbách aj triedach. Kabinety sa doplňajú modernými učebnými pomôckami. V januári 2021 bola odovzdaná do užívania nová učebňa biológie a chémie, ktorá bola zriadená aj z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

• Základná škola s materskou školou, Ružová 304, 076 32 Borša
      Ružová 304